II Szczep ZHP

PIŁA

Forum II Szczep ZHP Strona Główna -> METODYKA HARCERSKA -> Kapituła Stopni Wędrowniczych
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Kapituła Stopni Wędrowniczych
PostWysłany: Pią 15:28, 23 Maj 2008
Lechu
Administrator

 
Dołączył: 18 Maj 2008
Posty: 186
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





[link widoczny dla zalogowanych]


Kapituła odpowiada za opiniowanie i pomoc w realizacji stopni wędrowniczych w naszym szczepie. W skład Kapituły wchodzą:

phm. Leszek Ćwikła - przewodniczący

pwd. Sławomir Banaszkiewicz

pwd. Przemysław Tomczak

Dzięki temu forum można się kontaktować z członkami kapituły w celu ustalenia terminu otwarcia i zamknięcia próby, zaliczenia poszczególnych zadań, czy też pobierać odpowiednie formulaże.


Ostatnio zmieniony przez Lechu dnia Pią 19:16, 23 Maj 2008, w całości zmieniany 7 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 15:57, 23 Maj 2008
Lechu
Administrator

 
Dołączył: 18 Maj 2008
Posty: 186
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





REGULAMIN KAPITUŁY STOPNI WĘDROWNICZYCH II SZCZEPU ZHP PIŁA


1. Kapituła Stopni Wędrowniczych II Szczepu ZHP Piła, zwana dalej „Kapitułą”, jest kapitułą stopni w rozumieniu pkt. 9 części „Zasady zdobywania stopni harcerskich” załącznika nr 1 „Systemu stopni harcerskich” do uchwały nr 40/XXXII Rady Naczelnej ZHP z 15 czerwca 2003 roku w sprawie przyjęcia instrumentu metodycznego – stopnie harcerskie.

2. Kapituła działa na podstawie powołania rozkazem przez Komendanta Hufca ZHP Piła.

3. Kapituła jest uprawniona do prowadzenia prób harcerza orlego – harcerki orlej oraz harcerza Rzeczypospolitej – harcerki Rzeczypospolitej, tzn. podejmowania decyzji o zatwierdzeniu prób i ich otwarciu oraz zamknięciu prób i przyznaniu stopni.

4. Kapituła składa się przynajmniej z trzech członków. W skład Kapituły mogą wchodzić wyłącznie harcerze lub instruktorzy posiadający stopień Harcerza Orlego (HO nie ma prawa głosu w sprawach dotyczących próby na HR).

5. Pracą Kapituły kieruje Przewodniczący Kapituły wybrany przez Kapitułę spośród jej członków bezwzględną większością głosów i mianowany rozkazem przez Komendanta Hufca.

6. Kapituła podejmuje decyzję zwykłą większością głosów przy obecności przynajmniej połowy członków Kapituły.

7. Zdobycie stopni harcerza orlego – harcerki orlej i harcerki Rzeczypospolitej – harcerza Rzeczypospolitej wymaga ułożenia indywidualnej próby na stopień. Planowanie i realizację prób na te stopnie wspiera opiekun próby.

8. Opiekunem próby może być harcerz w stopniu równym zdobywanemu (w przypadku próby na HR) albo wyższym lub instruktor (w przypadku stopnia HO – w stopniu przewodnika, a w przypadku stopnia HR – minimum w stopniu podharcmistrza).

9. Program próby powinien zostać opracowany i przedstawiony Kapitule w formie karty próby.

10. W celu otwarcia próby należy dostarczyć do Przewodniczącego Kapituły kartę próby, wniosek o zatwierdzenie i otwarcie próby oraz opinię bezpośredniego przełożonego. Wzór wniosku jest dostępny u Przewodniczącego Kapituły i Komendanta Szczepu.

11. Po otrzymaniu dokumentów, o których mowa w pkt. 10, Przewodniczący Kapituły, w uzgodnieniu z zainteresowanym, wyznacza termin posiedzenia Kapituły.

12. Na posiedzenie Kapituły zainteresowany przybywa z opiekunem próby. W wyjątkowych okolicznościach obecność opiekuna nie jest wymagana, jeżeli zainteresowany przedstawi pisemną opinię opiekuna.

13. Kapituła podejmuje decyzję o zatwierdzeniu próby i jej otwarciu albo odmawia zatwierdzenia próby i jej otwarcia, po zapoznaniu się z programem próby, opinią bezpośredniego przełożonego oraz po rozmowie z zainteresowanym i opiekunem próby, a w razie nieobecności opiekuna, po zapoznaniu się z jego opinią.

14. W sprawach zamknięcia próby i przyznania stopnia stosuje się odpowiednio postanowienia pkt. 10–13.

15. W sprawach spornych ostateczna interpretacja niniejszego regulaminu należy do Przewodniczącego Kapituły.



Formulaż karty próby wędrowniczej,
karty próby na stopień HO i HR (2 strony):

[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Lechu dnia Pią 19:24, 23 Maj 2008, w całości zmieniany 5 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 16:21, 23 Maj 2008
Lechu
Administrator

 
Dołączył: 18 Maj 2008
Posty: 186
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





HARCERZ ORLI - WĘDROWNICZKA
[link widoczny dla zalogowanych]
Idea stopnia

Stopień przewidziany jest dla młodzieży poszukującej swej drogi życiowej. HARCERZ ORLI / WĘDROWNICZKA kieruje się w życiu Prawem Harcerskim. Odkrywa świat swoich zainteresowań, realizuje swoje plany życiowe, dąży w nich do doskonałości. Cechuje go hart ducha i silna wola. Umie samodzielnie myśleć, pogłębia swoją wiedzę. Dostrzega problemy i potrzeby społeczne. Pełni służbę, nie opuści nikogo w potrzebie.

Wymagania stopnia :

A. Warunki dopuszczenia do próby:

Ukończył 16 lat, pracuje przynajmniej rok w drużynie od zdobycia stopnia ĆWIKA / PIONIERKI.

Spędził 75 dni na obozach pod namiotami.

Posiada własny system wartości, otwarcie i konsekwentnie go broni.

Czuje się odpowiedzialny za siebie, stara się kształtować swoje życie - wie kim chciałby zostać, jakich chciałby mieć przyjaciół, żonę, męża, na jakich ludzi chciałby wychować swoje dzieci.

Aktywnie uczestniczy w życiu swojego środowiska.

Nauczył się planować i zgodnie z planem realizować swoje cele, zna i stosuje zasady racjonalnego uczenia się i trafnego formułowania swoich myśli.

Uczestniczy w życiu kulturalnym, czyta książki.

Dba o zdrowie i sprawność fizyczną.

Zapoznał się z wymaganiami stopnia, zgłosił chęć przystąpienia do próby, opracował jej plan w oparciu o "wytyczne próby".

B. Wytyczne próby ;

I. Praca nad sobą.

Pracuje nad swoim charakterem wyrabiając hart ducha
i silną wolę - dokona próby samego siebie (np. eliminując niepożądane cechy charakteru, podejmując się pozornie niewykonalnego zadania, zdobywając sprawność "trzech piór", itp.).

Zapozna się z życiem i działalnością człowieka, który stanowi dla niego wzór i autorytet moralny - przedstawi jego sylwetkę w zastępie lub drużynie.

II. Wiedza.

Pogłębia swoją wiedzę obywatelską (np. zapozna się do-kładnie z wybranym zagadnieniem z historii Polski, orientuje się w aktualnych wydarzeniach w kraju i na świecie, przedstawi własne przemyślenia dotyczące problemów politycznych, społecznych lub gospodarczych, itp.).

Wędruje po wybranej dziedzinie wiedzy lub życia społecznego - przedstawi swoje osiągnięcia (umiejętności, przemyślenia itp.) w tym zakresie.

III. Wiedza harcerska.

Zna cele i zasady działania ZHP. Zna przepisy Statutu ZHP dotyczące udziału młodzieży starszej w życiu Związku. Zna zasady demokratycznych wyborów.

Pogłębia swoją znajomość historii i tradycji harcerstwa (np. "tropi" wybrane zagadnienie z historii harcerstwa, zbierze i opracuje materiały źródłowe do historii harcerstwa w swojej miejscowości, utrzymuje stały kontakt z seniorem harcerstwa, przeprowadzi cykl zajęć z zakresu historii harcerstwa i skautingu, pozna historię harcerstwa poza granicami kraju itp.).

IV. Mistrzostwo harcerskie

Wyspecjalizował się w jednej z wybranych technik harcerskich (łączność, terenoznawstwo, pionierka, samarytanka) lub innej dziedzinie wiedzy harcerskiej (np. wychowanie kulturalne - artystyczne, przyroda, zdobnictwo obozowe, itp.). Wykorzystał swoje mistrzostwo (np. przeprowadził kurs, opracował materiały pomocnicze, zorganizował obóz, warsztat, imprezę artystyczną, terenową, itp.).

Pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności w zakresie wymaganego w drużynie wyszkolenia (np. turystyki górskiej, żeglarstwa, krótkofalarstwa, motorowego, ratownictwa, strzeleckiego, samoobrony, krajoznawczego, przyrodniczego, modelarskiego, itp.), ewentualnie zdobył w tym zakresie odznaki (np. odznaki turystyki kwalifikowanej w wyższym stopniu) lub uprawnienia państwowe (np. przewodnika lub przodownika turystyki, stopień żeglarski, licencję krótkofalarską, prawo jazdy, uprawnienia ratownika, sędziego dyscypliny sportowej, strażnika ochrony przyrody, klasę modelarską, itp.)

a l b o

zdobył nowe umiejętności praktyczne lub techniczne (np. nauczył się pisać na maszynie, oprawiać książki, kroić i szyć odzież, robić na drutach, opiekować się niemowlęciem, grać na instrumencie, obsługiwać aparaturę elektroniczną, kręcić filmy, naprawiać radioodbiorniki i telewizory, prac hydrau-licznych, ślusarskich, stolarskich, murarskich, hodowli zwierząt i roślin, obsługi sprzętu rolniczego, itp.)

a l b o

rozwija swoją działalność twórczą (pisze wiersze, maluje, rzeźbi, komponuje, itp.).

V. Wędrówka

HARCERZ ORLI - odbył próbę szlaku o charakterze wyczynu harcersko - turystycznego, w czasie której wędrował wymaganymi w drużynie sposobami (pieszo, kajakiem, żaglówką, rowerem, konno, na nartach itp.). WĘDROWNICZKA jak HARCERZ ORLI lub uczestniczyła w obozie wędrownym i pełniła na nim funkcję.

Przygotował obóz letni stały lub obóz zimowy (np. wybrał teren, załatwił formalności, przygotował program, itp.).

VI. Wyczyn

Dokonał wyczynu harcerskiego o charakterze organizacyjnym lub technicznym (np. zorganizował dobrą drużynę, zorganizował dużą akcję zarobkową, jubileusz drużyny, poprowadził obóz, zbudował żaglówkę, wyremontował samochód)

VII. Służba

Pełni służbę dla domu rodzinnego.

Wyszukał dla zastępu lub drużyny teren służby społecznej i ją zorganizował (np. pomoc dzieciom, ludziom chorym, starszym niepełnosprawnym, itp.).

Pełni służbę instruktorską w drużynie, szczepie lub innej jednostce harcerskiej albo służbę w środowisku szkolnym, uczelnianym lub miejscu pracy.


Ostatnio zmieniony przez Lechu dnia Pią 16:25, 23 Maj 2008, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 16:21, 23 Maj 2008
Lechu
Administrator

 
Dołączył: 18 Maj 2008
Posty: 186
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





HARCERZ - HARCERKA RZECZYPOSPOLITEJ
[link widoczny dla zalogowanych]
Idea stopnia :

Najwyższy stopień harcerski przewidziany jest dla harcerzy i harcerek rozpoczynających dorosłe życie. HARCERZ / HARCERKA RZECZYPOSPOLITEJ to człowiek już dojrzały, odpowiadający za siebie i swoją rodzinę, realizujący w życiu ideały harcerskie. Dostrzega problemy i potrzeby społeczne. Inspiruje i organizuje środowisko do działania.

Wymagania stopnia :

A Warunki dopuszczenia do próby :

Posiada stopień HARCERZA ORLEGO / WĘDROWNICZKI i pracuje przynajmniej przez rok od czasu zdobycia tego stopnia w drużynie lub innej jednostce ZHP.

Prowadzi życie w harcerskim stylu. Krzewi ideały harcerskie.

Zajmuje własne świadomie przyjęte stanowisko wobec otaczającej go rzeczywistości - ma skrystalizowany światopogląd.

Dba o zdrowie i sprawność fizyczną.

Zapoznał się z wymaganiami stopnia, zgłosił chęć przystąpienia do próby, opracował jej roczny plan w oparciu o "wytyczne próby". Wybrał sobie opiekuna próby w stopniu HARCERZA / HARCERKI RZECZYPOSPOLITEJ.

B. Wytyczne próby ;

I. Praca nad sobą

Doskonali się w wybranej dziedzinie wiedzy lub aktywności ludzkiej (np. zdobył zawód, podjął lub ukończył studia, założył warsztat rzemieślniczy, itp.).

Zapoznał się z wybranym dziełem - fundamentem ludzkiej myśli lub ideałów (wybór według własnego uznania lub wskazówek opiekuna próby).

II. Braterstwo

Zawiązał ogniwo w łańcuchu braterstwa ludzkiego (harcerskiego).

Utrzymuje kontakt z seniorami harcerstwa.

III. Służba.

Pełni służbę dla rodziny, dla harcerstwa lub wybranego środowiska społecznego, dla kraju.

Pozostawił trwały ślad swojej służby harcerskiej (społecznej, zawodowej, naukowej).


Ostatnio zmieniony przez Lechu dnia Pią 16:25, 23 Maj 2008, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Kapituła Stopni Wędrowniczych
Forum II Szczep ZHP Strona Główna -> METODYKA HARCERSKA
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin